Pierwszym naszym sprawunkiem jest zakup akwarium, a akwariowe rybki gatunki w dalszej kolejności, litrarzem jak najpokaźniejsze na jakie możemy sobie kupić. Im ogromniejsze akwarium tym skutecznej utrzymać w zbiorniku stałe atrybuty wody a co za tym idzie równowagę biologiczną akwarium.

Drugim krokiem jest kupno albo samemu stworzenie pokrywy na akwarium, na niej pozwoli nam zamocować oświetlenie niezbędne do rozrostu roślinek a po części akwariowych rybek hodowanych w zbiorniku. Podczas zakupu świetlówek pożądane jest kierować się zasadą 0,5W/L wody w zbiorniku. Gdy mamy zamiar trzymać rybki akwariowe w 200l zbiorniku potrzebujemy 50W oświetlenia. Tyle oświetlenia wystarczy dla wielu wymagających roślinek.

Następnym znaczącym zakupem jest filtr akwariowy, ażeby rybki akwariowe zdołały zdrowo żyć. Są dwa warianty filtrów: wewnętrzne - przytwierdzone w środku akwarium, oraz zewnętrzne, możemy łatwo się domyślić włączone są na zewnątrz akwarium. Te drugie możemy podzielić na: kaskadowe i kubełkowe. Filtry kaskadowe są zaczepione na jednej ze szyb akwarium, tymczasem kubełkowe działają na przykład w szafce.

Kolejnym urządzeniem jest grzałka. Przy wyborze grzałki wskazane jest sugerować się przelicznikiem 1W/L wody. Innymi słowy do 200l akwarium konieczna jest grzałka 200W.

Następny etap nabycie żwirku, albo przyniesienie go z nad brzegu rzeczki. Kamyki przed dodaniem do akwarium przemywamy wiele razy, do momentu aż woda, w owej żwirek przemywamy będzie czysta. Żwir z nad rzeczki musimy go jeszcze wygotować. Potrzebny nam jest żwir o granulacji od 2 do 5mm. Do akwarium najlepiej nadaje się żwir kwarcowy oraz bazaltowy. Jako że są one obojętnie chemicznie dla wody, innymi słowy nie zmieniają jej wartości.

Jeżeli użyjemy firmowego podłoża to sypiemy do akwarium i moje rybki akwariowe egzotyczne, bez wcześniejszego płukania i niczym nie zasypujemy go. Natomiast biogrunt jest raptem substratem. Kładziemy na dno zbiornika warstwę coś koło 2 cm, w kolejnej czynności zakrywamy go firanką i zasypujemy nawarstwieniem żwirku około 4 cm. Jako substrat może również posłużyć ziemia ogrodowa. Grunt to by była ona bez nawozów. Ziemia jest podobno oszczędnym rozwiązaniem z tych wymienionych. Kontynuujemy dalej z ziemią tak jak w sytuacji biogruntu. Można także użyć technikę żwirek plus kulki gliniane. Wówczas rozrzucamy kulki na dnie i zakrywamy żwirem. Tak przygotowane podłoże jest nadzwyczaj żyzne.

Gdy zakupiliśmy już wszelkie elementy możemy zabrać się za aranżowanie akwarium. Układamy na dno żwirek o powłoce 6 cm z na przedzie i osiem cm na tyle. Zapewni nam to, iż odchody zalegające na tyle zlecą niżej dzięki czemu będziemy mieli do nich bezproblemowy dostęp, żeby oczyścić dno. Po ułożeniu żwirku mocujemy wszystkie konieczne urządzenia i zaczynamy zalewanie wodą. Zbiornik zalewamy do pół akwarium, następnie wsadzamy w dno zakupione wcześniej roślinki.

Kiedy wszystkie rośliny posadziliśmy musimy teraz napełnić akwarium wodą, acz jeszcze troszeczkę zanim wpuścimy. Na całkowicie zalane akwarium nakładamy pokrywę i uruchamiamy światło. Niektórzy pomyślą, iż moglibyśmy już wrzucić rybki. Nie wolno tego robić. Akwarium potrzebuje dojrzeć i bakterie nitryfikacyjne powinny osiedlić się w filtrze. Przebieg dojrzewanie trwa z reguły z grubsza 3 tygodni.

Kiedy wszystkie parametry wody będą stałe, rybki akwariowe możemy wpuszczać do akwarium. Zróbmy to delikatnie. Przede wszystkim odmiany najmniej kłopotliwe w hodowli. Po pewnym czasie możemy kupić inne rybki. Kupione rybki powinno się umieścić razem z woreczkiem w którym przebywają do akwarium w zamiarze ustabilizowania temperatury. Co 10 minut trzeba dodawać trochę wody z akwarium do torebki foliowej w celu unormowania się parametrów. Po 35 minutach wolno dodać rybki do akwarium nadzorując żeby woda, w której zostały przywiezione nie wlać do akwarium.

Gatunek ryb - paletki natura discus w zbiorniku jednak jakim